Wymarzone miejsce na rodzinne wczasy – Krynica Morska

Krynica Morska to znana miejscowość turystyczna położona na Mierzei Wiślanej pomiędzy morzem Bałtyckim a Zalewem Wiślanym i jednocześnie najmniejsze polskie miasto. Krynica Morska czaruje głównie swoim położeniem na pasie lądu wcinającego się w wody między Bałtykiem a Zalewem Wiślanym, gdzie sąsiadują ze sobą niemal białe plaże i zielone lasy robiąc z tego miejsca idealny cel na rodzinne wakacje 2014.

Latarnia morska w Krynicy Morskiej
Autor: Petrusia1
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Do odpoczynku w Krynicy Morskiej skłaniają przede wszystkim jej walory naturalne – czyste, przesycone jodem powietrze, długie i piaszczyste plaże, bajeczne wydmy oraz sosnowo – bukowe lasy. W Krynicy Morskiej dobrze poczują się osoby, które kochają relaksować się w przytulnych i spokojniutkich miejscach.

Polecamy też

Dlaczego dobrze jest spędzić wakacje w Kołobrzegu

urlop
Autor: Ludo
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Co roku nad polskie morze ściągają miliony turystów. Przyczyna jest jedna. W całej Europie nie ma takich plaż jak tutaj. Dużych, białych i z drobnym piaskiem. Dlatego, nie trzeba lecieć do Hiszpanii czy na Malediwy, po to by na własnej skórze odczuć upalne słońce i zrelaksować się.


O intymności tutejszym plaż świadczy fakt, że wyznaczono tu też plażę dla nudystów. Jeśli nad Mierzeją Wiślaną wieją wiatry sztormowe, można liczyć na odnalezienie tu cennego skarbu, jakim jest bursztyn. W Krynicy Zdroju występują wody mineralne chlorkowo - siarczanowo - magnezowo - sodowe, bromkowe, jodkowe, borowe i hipotermalne, przejawiające właściwości lecznicze i terapeutyczne. Potencjał w postaci źródeł wód mineralnych stanowi dla Krynicy Zdroju główny powód w staraniach o statut uzdrowiska.

Krynica Zdrój oczarowuje głównie starą zabudową kurortową z zabytkowymi rezydencjami i pensjonatami otoczonymi ogrodami oraz domami rybackimi będącymi pamiątką po czasach, kiedy Krynica Morska cieszyła się znakomitą popularnością pośród wczasowiczów. Ciekawym miejscem jest też park przy ul. Świerczewskiego, świadczący o ekskluzywności Krynicy z czasów przedwojennych. Najważniejszym obiektem jest jednakże położona na wydmie latarnia morska, której wysokość sięga 26,5 m. Latarnię po raz pierwszy uruchomiono w 1895 r.. Po zniszczeniach, jakich doświadczyła pod koniec drugiej wojny światowej, odtworzono ją ponownie w 1951 r.. Z latarni morskiej w Krynicy Zdroju rozciąga się świetna panorama na wszystkie pobliskie atrakcje, między innymi Wielbłądzi Garb, plaże, Zalew Wiślany, a przy pięknej pogodzie nawet na Tolkmicko i Frombork. W czasie pobytu w Krynicy Morskiej powinno się także zaglądnąć do tutejszego prywatnego muzeum, zadedykowanemu historii miasta. Można oglądnąć tutaj stare fotografie ilustrujące najpiękniejsze czasy miasteczka.

W Krynicy Morskiej działa port rybacko – jachtowy, który składa się z dwóch samodzielnych przystani. Wielkie znaczenie portu wynika z faktu, iż stanowi on bazę dla floty pasażerskiej oraz białej floty. Z krynickiego portu można udać się w rejs statkiem pasażerskim do Elbląga, Fromborka albo Kaliningradu. Przy porcie jachtowym działa istniejący od tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego pierwszego roku Jacht (Kurs jachtowego sternika morskiego) Klub, który prowadzi szkolenie młodzieży, organizację obozów żeglarskich, regat oraz camping. Nad zalewem jest również molo spacerowe.

Na północno – wschodnim krańcu Krynicy Morskiej położony jest Wielbłądzi Garb – najwyższy szczyt Mierzei Wiślanej i najwyższa stała wydma w Europie. Ze szczytu Wielbłądziego Garbu (49,5 m n.p.m.) roztacza się świetna panorama Bałtyku i Zalewu Wiślanego. Wzniesienie znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Atrakcją przyrodniczą jest również Rezerwat Przyrody Buki Mierzei Wiślanej, mający na celu ochronę buczyny pomorskiej złożonej z 200-letnich buków, dębów, świerków i brzóz. Występują tutaj także stanowiska licznych, cennych gatunków roślin, m.in. konwalia majowa, kruszyna pospolita i bluszcz pospolity. W Rezerwacie mieszkają daniele, lisy ,dziki, jenoty oraz mnóstwo gatunków ptaków.

Trzeba zaznaczyć, iż około 15 km od Krynicy Zdroju znajduje się granica NATO oraz Unii Europejskiej. Nie można jej przekroczyć, jednakże jej okolica po stronie polskiej jest nadzwyczajnie urocza. Trzeba wejść na tutejszy punkt widokowy, skąd rozpościera się panorama na Zalew Wiślany oraz w oddali - katedrę we Fromborku.

Zaciekawił Cię nasz tekst? Jeśli tak, to czytaj również o tej samej tematyce na nowej witrynie - odnajdziesz ją w linku pod spodem.

Dla entuzjastów polskiego morza ciekawą ofertą będą wczasy w Ustroniu Morskim

*** Kompletną propozycję na wakacje dwa tysiące piętnaście w Ustroniu Morskim można odnaleźć w serwisie albo klikając na niżej umieszczone linki: - noclegi Krynica Morska - pensjonaty Krynica Morska (polecana oferta) - agroturystyka Krynica
2020/07/27
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.