Obligacje skutecznym sposobem inwestycji

Obligacje są specjalną odmianą papieru wartościowego, tak samo jak akcje lub kwity depozytowe. O ile jednak akcje na giełdzie można zamienić na gotówkę w dowolnie wybranym czasie, obligacje w tej kwestii przypominają lokatę bankową.


Zainwestowane w nie środki można odzyskać dopiero po upłynięciu terminu, na jaki obligacje te opiewają. Okres ten planuje się przy kupnie obligacji, od czasu tego uzależnione jest też oprocentowanie obligacji. Im termin dłuższy, tym proporcjonalnie zwiększone oprocentowanie.

monety w walucie euro
Autor: Butz.2013
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Występują dwa główne rodzaje obligacji – obligacje skarbu państwa i komunalne. Różnice między niniejszymi typami papierów wartościowych są duże, dotyczą one głównie sposobu wydawania odsetek.

Państwo najpewniejszym pożyczkobiorcą
Każdy rodzaj obligacji jest pożyczką dla emitenta papieru wartościowego. W przypadku obligacji skarbowych, pożyczkobiorcą jest skarb państwa. Państwo w przypadku ogłoszenia bankructwa nie jest w stanie zaciągać nowych pożyczek, może jednak oddawać zaległe zobowiązania. Z tej przyczyny też obligacje państwowe na szeroką skalę uznaje się za najbezpieczniejszą metodę inwestycji. Oprocentowanie danej tą metodą pożyczki jest zmienne, z uwagi na to, że zależy ono od aktualnej inflacji, może ono ulec zmianie w sytuacji obligacji na okres dłuższy niż dwa lata. Odsetki są kapitalizowane co roku, są one jednak wypłacone razem z kwotą kupna papierów wartościowych, na koniec czasu kredytowania. Źródło: .

Inni emitenci – odmienne reguły
Drugim rodzajem papierów wartościowych, są obligacje municypalne, powszechnie nazywane komunalnymi. Tego rodzaju obligacje są emitowane przez organy samorządu terytorialnego – przez gminę, powiat czy województwo. Tego typu papierom wartościowym bliżej jest do akcji.

Aby uzyskać dodatkowe informacje o tej tematyce wejdź do następnej witryny. Tam zapewne zaciekawi Cię ciekawa informacja (http://www.sawyer.com.pl).

Główną różnicą, wyraźną dla inwestora, jest metoda wypłacania odsetek od pożyczki. Odsetki od obligacji tego rodzaju są także naliczane co roku, pożyczkobiorca ma jednak obowiązek wydać je przed upływem terminu kapitalizacji.

Znaczy to, że udzielając organowi samorządowemu pożyczki na czas 10 lat, odsetki zostaną wypłacone aż 10 razy. Obligacje komunalne (aby wiedzieć więcej kliknij tutaj: interesujące wskazówki) są świetną alternatywą dla obligacji skarbowych, odmienny sposób wypłacania odsetek umożliwia natychmiastową inwestycję uzyskanych pieniędzy w inny niż obligacje papier wartościowy. Przeczytaj również o obligacjach przedsiębiorstw i ich kupnie.
2023/10/06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.