W jaki sposób tanio skontrolować stan swoich stawów lub mięśni?

Choć medycyna zwykle wykazuje się nieprzerwanym postępem i niemal corocznie można zauważyć nowe sposoby walki z różnego gatunku przypadłościami, sporo osób boryka się z trudnościami powiązanymi z bólem stawów.
Układ kostny i mięśniowy człowieka jest narażany na gigantyczne obciążenia – warto wiedzieć, że nawet jeśli nie uprawiamy zawodowo żadnego sportu, na nasze stawy również działają znaczne siły: niezłym przykładem może być banalna czynność wchodzenia na schody, podczas której na staw kolana działa obciążenie ponad 200 kg.

Polecamy też

Musimy mieć kogoś kto nami pokieruje

ćwiczenia pilates
Autor: Your Mildura
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Jeśli zdecydujemy, że koniecznie musimy zapisać się na rehabilitację, to bez wątpienia zdajemy sobie sprawę, iż będziemy musieli oddawać się tam przeróżnym zadaniom, a nie ciągle będą one dla nas proste, zwłaszcza na początku. Nie mniej warto też zaznaczyć, iż nie jedynie samodzielnie ćwiczenia są tutaj istotne, lecz również i osoba, która będzie doglądała ich wypełniania, i która będzie nas cały czas zachęcała do wysiłku.


Osobami, które powszechnie narażone są na kontuzje stawów i mięśni są sportowcy - również amatorzy. Jednak problemy ze stawami są niezwykle powszechne wśród różnych grup, nawet wśród takich, które nie są zupełnie związane ze sportem. Jeśli odczuwamy dyskomfort związany z omawianymi fragmentami ciała, dobrze jest skontrolować stan mięśni i połączeń kostnych za pomocą łatwych i niekosztownych badań, które wykonywane są bez zbędnego oczekiwania, takich jak np. emg (czym jest diagnostyka EMG).
badanie
Dzięki temu badaniu można sprawnie sprawdzić stan systemu nerwowego czy mięśni i choć samo badanie wodorowy test oddechowy wrocław nie powinno być bolesne, zdarzać się może, że możemy odczuwać słabe bóle nawet do 3 dób po zabiegu. Innym istotnym badaniem, które trafnie wystawi diagnozę, jest choćby usg kolana. Dzięki niemu można przekonać się o stanie najważniejszych składników kolana (jak na przykład łąkotka), jest ono przy tym w 100% bezbolesne. Do badania usg nie trzeba się specjalnie przygotowywać i nie ma do niego szczególnych przeciwwskazań (jak w wypadku wspomnianego już emg, gdzie nie może być ono wykonywane u pacjentów mających np. metalowe elementy w ciele). Trzeba mieć świadomość, że niezwykle poważną rolę pełni badający lekarz, ponieważ to właśnie on może na ”żywo” postawić diagnozę i zwrócić uwagę na niepokojące zwyrodnienia – przed zdecydowaniem się na usg, lepiej poświęcić odrobinę czasu na znalezienie doświadczonego specjalisty, np. .

Lekceważenie nawet drobnych dolegliwości związanych z bólami mięśni czy stawów może narazić nas na ciężkie konsekwencje, które w przyszłości zazwyczaj wymagają ingerencji operacyjnej. Nawet kiedy nie przepadamy za sportem, powinniśmy w razie dylematów wybrać się do lekarza – opisane badania nie są drogie, np. usg stawu to koszt nieco ponad 100 zł.
2023/09/03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.