Czego uczy się młodzież na zajęciach z przedsiębiorczości w szkole? Czy takie zajęcia są potrzebne?

Powszechnie wiadomo, że nie każdy rodzic przekazuje swoim dzieciom wiedzę z zakresu finansów osobistych i finansów przedsiębiorstw. Aby młodzież posiadała przydatną wiedzę, wprowadzono do podstawy programowej szkół średnich lekcje przedsiębiorczości. Czy był to dobry pomysł?


pieniądze
Autor: superscheeli
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Czy wiedza licealistów będzie teraz większa, dzięki czemu będą bardziej świadomymi konsumentami? Czy poznają funkcje pieniądza? Czy dzięki większej wiedzy z pełną świadomością wybiorą profil studiów, miejsce pracy albo czy zdecydują się na otwarcie własnej działalności gospodarczej i pracę tylko dla siebie? Wiele osób uważa, że na samo pojęcie przedsiębiorczości składa się bardzo wiele czynników. Trudno także nauczyć się tego z dnia na dzień, bo chodzi tu w końcu o umiejętności miękkie, których zdobywanie nie zawsze idzie łatwo. Sporo osób uważa również, że bycie przedsiębiorczym to nie określone, wyuczone reakcje, lecz głównie talent, życiowa zaradność i - kolokwialnie ujmując - „obrotność”.

Lecz z innej strony patrząc – wyjaśnienie nieznanych dotąd zagadnień części uczniów z pewnością otworzy oczy na sprawę, o której nie mieli wcześniej pojęcia. Program przewiduje, że po zajęciach z tego przedmiotu, uczniowie będą bogatsi o wiedzę na tematy gospodarcze i ekonomiczne.

Czy ten tekst Ci się podoba? Jeżeli tak, to żeby zdobyć podobne dane na prezentowany temat, spójrz na informacje, one niewątpliwie też przyciągną Twój wzrok.

Poznają najpierw lepiej samych siebie, swój charakter, podejście do życia, potem poznają zagadnienia związane z codziennym życiem w państwie, które znają ze swojego doświadczenia, lecz i te, z których mogli sobie dotąd zupełnie nie zdawać sprawy: funkcje pieniądza , podatki, „bezpłatne” instytucje państwowe, działanie banków i innych instytucji finansowych. Z pewnością znajdzie się też miejsce na pogadankę o zarządzaniu domowym budżetem i o rozważnych sposobach oszczędzania pieniędzy.

Gotówka na opłaty
Autor: eFile.com
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Następna partia materiału uświadamia, co trzeba zrobić, żeby stać się właścicielem biznesu i jak z głową prowadzić swój biznes, aby był rentowny. Czym są faktury VAT, kto jest płatnikiem VAT-u, a jakie instytucje mogą być z jego płacenia zwolnione. Następne tematy związane są z różnymi formami zatrudnienia, typami umów i wyjaśniają takie zagadnienia, jak na przykład umowa (zobacz świadczenia przedemerytalne) o pracę, umowa zlecenie, kontrakt menadżerski, umowa franczyzowa itp. Wygląda na to, że same lekcje wydają się być bardzo przydatne i z pewnością poszerzają wiedzę na bardzo istotne zagadnienia, ale bardzo wiele zależy od tego, jak są prowadzone i czy młodzież otrzymuje suche fakty i wielką listę definicji do wkucia, jak: „faktury VAT”, „umowa franczyzowa”, „podatki”, czy może będzie zdobywać wiedzę w sposób aktywny, zapamiętywać ją na długo, a potem będzie ją stosować w dorosłym życiu.
2023/02/03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.