W którym województwie są najwyższe, a w którym najniższe wynagrodzenia w naszym kraju?

Aktualnie sytuacja ekonomiczna w naszym kraju trochę się poprawiła. Przejawia się to mniejszym niż kiedyś bezrobociem przy rónoczesnym stopniowym podwyższaniu zarobków mieszkańców naszego kraju.
technika
Autor: Daniel X. O'Neil
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


W rzeczywistości powiększone zostały między innymi tzw. płace minimalne, które obecnie wynoszą ok. dwóch tysięcy zł brutto. Należałoby jednak wspomnieć, że dotyczą umowy o pracę, ponieważ członek personelu pracujący na bazie umowy zlecenia mógłby otrzymać wynagrodzenie mniejsze niż wymieniona wcześniej płaca minimalna. Z drugiej strony w ostatnich czasach zwiększeniu uległa nie jedynie ona, ale też m.in.http://efematic.pl/produkty/63 (więcej w temacie)tzw. średnie miesięczne wynagrodzenie czy też tzw. średnia krajowa. Warto zaznaczyć, że chociaż wymienione wynagrodzenia bardzo różnią się wzajemnie od konkretnego województwa, to najniższe średnie płace brutto są znacznie, (około półtora raza) wyższe niż minimalne wynagrodzenie. Nie trudno jest się domyśleć, że najwyższe płace otrzymuje się w województwie mazowieckim, z kolei najmniejsze w warmińsko-mazurskim i lubelskim. Powyższe dane pochodzą z niezwykle wiarygodnego źródła, którym jest GUS.


Ledowa reklama
Autor: clry2
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Jednak pomimo wymienionych wcześniej faktów, wciąż duża ilość Polaków często postanawia na krótszy (np. paromiesięczny) lub dłuższy (przykładowo na parę lat lub na stały) wyjazd poza granice naszego kraju. Jest tak dlatego, że w państwach tego typu jak np. Anglia czy Belgia miesięczne zarobki są o wiele większe niż średnia pensja (zobacz wzór wypowiedzenia umowy najmu) w Warszawie - ta z kolei wynosi około 5,5 tys złotych.
Dla przykładu płaca minimalna w Szwecji wynosi około dwadzieścia tysięcy koron, co w praktyce daje sumę ok. 10 tysięcy złotych. A tego typu płace mogą robić już wrażenie raczej na każdym mieszkańcu naszego kraju.
2022/05/26
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.