Zobowiązania pracodawcy względem pracownika

Obowiązki chlebodawcy wobec zatrudnionego można w zasadzie podzielić na ogólne i szczegółowe. Wszystkie wynikają z regulacji kodeksu pracy albo ustaw szczegółowych.
Obowiązek angażowania pracownika oraz zobowiązanie wypłacania pracownikowi wynagrodzenia za wykonaną pracę to dwa najistotniejsze ogólne obowiązki chlebodawcy. Chlebodawca obowiązany jest przyjmować do pracy pracowników zgodnie z kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym zatrudnionego, a również stanem jego zdrowia. Chlebodawca powinien zaaranżować proces wytwórczy i zapewnić, ażeby przebiegał on w obranym porządku produkcji. Szczegółowo wyraża się to w tym, iż chlebodawca ma obowiązek dostarczenia pracobiorcom: urządzeń jak też materiałów niezbędnych do realizowania powierzonej pracy, wyekwipowania pracowników w odzież roboczą oraz wyekwipowania pracowników w sprzęt ochrony osobistej.


kurs bhp
Autor: Baumit


Chlebodawca powinien nadto czuwać nad tym, aby obowiązujący w zakładzie porządek wytwórczości był przestrzegany przez pracobiorców. W owym celu musi wydać regulamin pracy a także wszelkie wewnętrzne rozporządzenia, które mają się temu przysłużyć. Chlebodawca powinien każdemu z pracobiorców zapewnić także tak zwany kurs BHP. Chlebodawca musi użyczać pracownikom pomocy w podnoszeniu kwalifikacji.

Serdecznie zalecamy te informacje (http://www.pieczatki.pl/) do przejrzenia. Znajduje się tutaj wiele przydatnych porad, jakie warto wprowadzić w swoim życiu.

Jest to zresztą jedna z fundamentalnych zasad prawa pracy. Pracodawca powinien wspierać pracownika tak w dokształcaniu się, jak także w doskonaleniu zawodowym.
Prawa do tego typu pomocy mają w pierwszej kolejności owi zatrudnieni, którzy przez wzgląd na stanowisko jakie zajmują obowiązani są do uzupełniania owych kwalifikacji, jakie już mają.
2022/10/05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.