Kto musi złożyć roczną deklarację podatkową PIT 2017

Termin, forma oraz czas składania oświadczenia podatkowego mogą być ambarasem podatnika. Powinniśmy więc mieć pojęcie, czy nieduże przychody oraz płace też zmuszają do rozliczenia rocznego? Do kiedy musimy oddać roczny PIT 2017? Kłopotem może być też dobór formy - a więc czy musimy deklarację dostarczyć papierowo, wyekspediować pocztą czy może elektronicznie.


Czy muszę złożyć deklarację podatkową, jeżeli zarabiałem mało? Deklarację roczną złożyć muszą wszystkie osoby, które w danym roku uzyskiwały jakiekolwiek przychody.


O ile podatnik nie otrzymał ani złotówki przychodu – oświadczeń nie składa. Nie składa jej także, jeżeli w latach wcześniejszych dochód pozyskiwał, a w roku 2017 taki przychód nie wystąpił. Jeśli podatnik w konkretnym roku uzyskał stratę, to powinien złożyć zeznanie podatkowe. Obowiązkiem podatnika jest udowodnienie dochodów z danego roku, zaś uprawnieniem – udowodnienie kosztów uzyskania lub straty z lat minionych. Deklaracja z utratą może okazać się pomocna w kolejnych latach – utrata może być potrącana od dochodu w następnych latach podatkowych. Jeśli chcesz przeczytać więcej odwiedź .


Obliczanie podatku
Autor: Images Money
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Jeśli podatnik otrzymał przychody równe kosztom uzyskania, powinien on złożyć deklarację roczną. Nie ma znaczenia suma dochodu, lecz sam fakt ich uzyskiwania. O ile podatnik wypracował mniej niż wynosi wartość tak zwanej kwoty wolnej od podatku – a więc mniej niż 3091 – powinien dostarczyć deklarację. W takowym przypadku podatek wyniesie zero złotych. Jeśli podatnik pozyskiwał tylko kwoty zwolnione z opodatkowania – oświadczeń nie składa. Jeżeli natomiast pozyskiwał on dochody opodatkowane i zwolnione z opodatkowania ewentualnie nie podlegające zupełnie podatkowi – w zeznaniu rocznym oświadcza on wyłącznie dochody opodatkowane, niezwolnione; profitów zwolnionych jak też nieopodatkowanych w deklarację taką nie wpisuje.


Jeżeli podatnik uzyskuje przychody z zagranicy i w Polsce nie pozyskuje innych przychodów, to deklarację wypełni jedynie, jeżeli umowa międzynarodowa nakazuje mu zastosować do jego przychodów strategię proporcjonalnego odliczenia.


Jeżeli podatnik nie uzyskiwał przychodów na obszarze kraju a umowa międzynarodowa wskazywała na metodę zwolnienia z progresją – podatnik deklaracji nie składa (cała kwota będzie bowiem zwolniona z opodatkowania). Jeśli jednak podatnik oprócz dochodów zagranicznych osiąga również w kraju przychody podlegające opodatkowaniu, to rozliczenie PIT 2017 trzeba złożyć. Więcej porad znajdziesz na stronie .
2018/06/21
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.