Czym dla księgowej jest przychód oraz kiedy trzeba płacić podatek od dochodów?

Osoby, które nie mają za wiele wspólnego z tajnikami księgowości, mogą mieć często kłopot z rozróżnieniem dwóch pozornie tylko jednoznacznych terminów. Mówiąc krótko dochodem jest przychód pomniejszony o koszty jego zdobycia.
przychody
Autor: Grupa Archicom
Zainspirowane przez: Grupa Archicom


Dla każdego księgowego oraz chociażby przedsiębiorcy, przychody oznaczają łączne wpływy ze sprzedaży towarów albo świadczeń. Jednak aby taki dochód uzyskać, każdy biznesmen musiał uprzednio zainwestować jakieś środki, choćby do wyprodukowania towarów, ich promocji czy też przechowywania. Tego typu wydatki można określać jako koszty uzyskania przychodu. Trzeba mieć w pamięci, że prawidłowe rozróżnianie tego, co stanowi przychód w konkretnej spółce i to, kiedy on powstaje, jest niezwykle istotne do właściwego prowadzenia rejestru oraz rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Może mieć to wielkie znaczenie jeśli chodzi o temat podatku dochodowego. Dlatego też przedsiębiorcy, którzy nie znają reguł poprawnego rozliczania się ze swoich przychodów, stanowczo powinni zatrudnić do pomocy dobre biuro (Polecam wirtualne biura warszawa) księgowe.


W przypadku działalności gospodarczej można przyjąć, że zysk powstaje w momencie wykonania świadczenia czy też wydania towaru. W praktyce jednak biznesmeni często otrzymują zapłatę nieco później oraz otrzymują także świadczenia o nieco odmiennym charakterze. Czasami również otrzymują zapłatę z wyprzedzeniem.
Niezależnie od tego Urząd Skarbowy żąda, aby wszystkie przychody były obciążone podatkiem od dochodów za dany okres czasu (miesiąc czy też kwartał). Artykuł 14 ustawy o PIT stanowi, że przychodem z posiadanej firmy są jakiekolwiek kwoty należne, nawet jeżeli dany biznesmen jeszcze ich nie otrzymał.
2023/03/24
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.