Praca w IT – analiza branży

Branża IT nieustannie się zmienia. Nowatorskie narzędzia informatyczne stosowane są w coraz szerszym zakresie, w różnych gałęziach gospodarki i na różne sposoby. Z tej przyczyny zwiększa się również zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych informatyków.
Praca IT
Autor: Harry Wood
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Branża informatyczna jest bardzo charakterystyczna. IT to pojęcie tak szerokie, że w ramach tego sektora zatrudnienia znajdziemy mnóstwo różnych stanowisk pracy, na przykład programistów, testerów oprogramowania, albo pracowników typowo technicznych. Dość rzadko bywa, że wielkie korporacje zatrudniają informatyków etatowych, których obowiązkiem jest bieżąca obsługa pracowników, obejmująca konserwację osprzętu komputerowego, instalację oprogramowania, lub uaktywnianie urządzeń.

Polecamy też

Nie trzeba zatrudniać specjalistów

sii, serwery, outsourcing it
Zainspirowane przez: http://pl.sii.eu/pl/
Jeszcze naprawdę niedawno działo się tak, iż wszystkich ekspertów, jakich potrzebowała nasza przedsiębiorstwo, trzeba było posiadać w jej siedzibie. Mimo wszystko dzisiaj systematycznie odchodzi się od tego, przeważnie korzysta się z usług zewnętrznych firm. Jest to o tyle wygodne, iż płacimy im tylko wtedy, jeżeli wykorzystujemy z ich usług, no i pewnie że nie musimy dla nich przygotowywać stanowiska pracy, co również dużo kosztuje.


Firmy jednak rzadko zatrudniają informatyków na pełny etat, gdyż ich praca ma charakter nierównomierny: w jednym dniu pojawia się wiele zadań do zrealizowania, ale kolejnego dnia brakuje zajęć.

Podoba Ci się ten artykuł? Jeśli tak, to nim wyłączysz komputer, kliknij wcześniej tutaj - ta witryna (https://koneser.eu/restauracje-bary/) też z pewnością przypadnie Ci do gustu.

W związku z powyższym, jak również z wielu innych przyczyn, najpopularniejszą formą zatrudnienia w branży informatycznej jest kontrakt. Freelancer co prawda nie może mieć nadziei na płatny urlop, stabilność zatrudnienia, czy płatne chorobowe, osiąga za to jednak sporo innych udogodnień - kliknij tutaj.

Specyfika branży IT powoduje, iż stałe godziny pracy nie są często spotykane. Często zdarza się, że informatyk musi pracować po godzinach działania firmy, tak, żeby realizując swoje zadania nie uniemożliwiać wykonywania obowiązków pozostałym pracownikom. Dlatego właśnie umowa o pracę jest w tej branży prawdziwą rzadkością, ale sami informatycy także preferują współpracę kontraktową.
Informatyka
Autor: zenjazzygeek
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Co sprawia, że freelancer wyżej ceni niezależność od stabilności zatrudnienia? Przede wszystkim może zapewnić sobie większe zróżnicowanie zadań. Ze względu na to, iż dla poszczególnych przedsiębiorców wykonuje pojedyncze projekty i pracodawca nie musi ponosić kosztów zatrudnienia pracownika, można wynegocjować o wiele bardziej atrakcyjne ceny za realizację konkretnych zadań.

Bardzo cenioną rzeczą przy kontraktach jest elastyczność – wykonawca usługi sam podejmuje decyzję, czy chce przyjąć dane zlecenie, czy nie. Jest to bardzo ważne w przypadku programistów, których praca nosi znamiona twórczości i nie powinna wynikać tylko z poczucia obowiązku.
2023/01/17
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.